Hospodárenie a nakladanie s majetkom obce je v podmienkach Slovenskej republiky regulované právnymi predpismi, a to zákonom o obecnom zriadení a zákonom o majetku obcí, pričom zohľadnenie špecifických podmienok konkrétnej obce je ponechané na obecné zastupiteľstvo, ktoré určuje tzv. Zásady hospodárenia s majetkom obce.
Zákon o majetku obcí rozlišuje tri spôsoby, akými je možné previesť obecný majetok, a to na základe obchodnej verejnej súťaže, dobrovoľnou dražbou alebo priamym predajom. Výber jedného zo spôsobov je ponechaný na obci, pričom samotné schválenie daného spôsobu patrí v prípade nehnuteľnosti do pôsobnosti obecného zastupiteľstva. V tomto článku si bližšie priblížime podmienky a postup prevodu nehnuteľnosti priamym predajom.
POSTUP PREVODU VLASTNÍCTVA
Obec má v prvom rade informačnú povinnosť a pred samotným prevodom je povinná najmenej po dobu 15 dní zverejniť svoj zámer predať nehnuteľnosť a spôsob predaja, a to na svojej úradnej tabuli, webovom sídle obce, ak ho má obec zriadené, a iným vhodným spôsobom. Obec je zároveň povinná zverejniť lehotu, v ktorej môžu záujemcovia doručiť svoje cenové ponuky. Táto lehota nesmie byť kratšia ako 30 dní.
Obec prevedie majetok priamym predajom tomu záujemcovi, ktorý ponúkne najvyššiu cenu. Zákon o majetku obci ďalej stanovuje niekoľko obmedzení, ktoré je potrebné dodržať, a to:
- všeobecná hodnota majetku stanovená znaleckým posudkom nesmie byť vyššia ako 40.000 €, inak obec nesmie previesť majetkom priamym predajom,
- nehnuteľnosť možno predať najmenej za všeobecnú hodnotu určenú znaleckým posudkom, nie za nižšiu hodnotu,
- znalecký posudok nesmie byť v deň schválenia prevodu starší ako 6 mesiacov,
- niektoré fyzické osoby nemôžu z dôvodu predchádzania konfliktu záujmov nadobudnúť majetok od obce priamym predajom – napr. starosta, poslanec obecného zastupiteľstva.
SCHVÁLENIE PREVODU A PODANIE NA KATASTER
Obecné zastupiteľstvo schvaľuje uznesením spôsob prevodu a následne aj samotný prevod majetku obce realizovaný priamym predajom. Prílohami návrhu na vklad musí byť okrem iného:
- uznesenie obecného zastupiteľstva o schválení spôsobu prevodu vlastníctva nehnuteľného majetku obce,
- uznesenie obecného zastupiteľstva o schválení prevodu vlastníctva nehnuteľného majetku obce, obsahom ktorého musia byť dostatočne určito schválené všetky obligatórne náležitosti daného prevodu, t.j. kúpna cena, nehnuteľnosť špecifikovaná podľa § 42 ods. 2 katastrálneho zákona, kupujúci,
- znalecký posudok na stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti a
- vyjadrenie starostu obce, že sa pri osobe kupujúceho nejedná o blízku osobu v zmysle § 9a ods. 13 a 14 zákona o majetku obcí.
NEPLATNOSŤ PRÁVNEHO ÚKONU
Zákon o majetku obcí dáva možnosť domáhať sa neplatnosti právneho úkonu alebo určenia vlastníctva obce k majetku. Dôvod na podanie žaloby je daný vtedy, ak prevod majetku obce nebol zrealizovaný v súlade s § 9a a 9ab Zákona o majetku obcí. Teda pokiaľ ide o priamy predaj, tak v zásade ak bol predaj zrealizovaný v rozpor s podmienkami uvedenými vyššie v tomto článku.
Žalobu môže podať fyzická osoba, ktorá má v danej obci trvalý pobyt alebo vlastní v obci nehnuteľnosť alebo osoba, ktorá má na veci právny záujem, a to v zákonnom stanovej lehote – do 1 roka odo dňa prevodu vlastníckeho práva z majetku obce na nadobúdateľa.
Potrebujete pomôcť s pripomienkovaním prevodovej zmluvy alebo s podaním žaloby? Objednajte si u nás bezplatnú konzultáciu.
Ako Vám pomôžeme
Kto sme?
Náš tím tvoria advokáti a právnici so špecializáciou na realitné právo a tiež geodeti, znalci, projektanti, ekonomickí analytici a realitní poradcovia. Spájame znalosti a skúsenosti pri riešení aj tých náročnejších situácií.
Tím vedie JUDr. Mojmír Plavec, PhD., RSc.
advokát
Dohodnite si bezplatnú konzultáciu
Už prvá konzultácia môže pomôcť k vyriešeniu Vášho problému. Konzultácia prebieha osobne alebo dištančne – telefonicky či cez rôzne platformy: