19. 08. 2024 | Doba čítania: 3 minúty
Chceli by ste prechádzať cez cudzí pozemok? Máte záujem o zriadenie vecného bremena doživotného bývania? Alebo potrebujete pomôcť so zánikom vecného bremena? V tomto príspevku sa bližšie pozrieme na to ako vznikajú a zanikajú vecné bremená.
AKÉ POZNÁME VECNÉ BREMENÁ?
Vecnými bremenami (skrátene VB) sa rozumejú právne vzťahy, na základe ktorých vzniká vlastníkovi nehnuteľnosti povinnosť:
- niečo strpieť – napr. povinnosť vlastníka jedného pozemku strpieť čerpanie vody zo studne nachádzajúcej sa na tomto pozemku; právo prechodu, či prejazdu cez pozemok; právo zbierať plody,
- niečo konať – napr. každoročné odovzdanie určitej časti úrody z pozemku, udržiavať zjazdnú cestu cez pozemok zaťažený VB prejazdu,
- niečoho sa zdržať – napr. vlastník stavby sa musí zdržať zvyšovania múru nad určitú výšku, hoci mu to stavebné predpisy umožňujú.
Povinnosť z VB vždy prechádza s vlastníctvom nehnuteľnosti – to znamená, že, ak vlastník predá svoju nehnuteľnosť, povinnosť z vecného bremena prechádza na kupujúceho.
Oprávnený z vecného bremena môže byť buď vlastník nehnuteľnosti (tzv. VB in rem) alebo určitá osoba (tzv. VB in personam). VB in rem je spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti a preto zmenou vlastníka nezaniká, pričom VB in personam je viazané na osobu, a preto smrťou tejto osoby zaniká a neprechádza na právneho nástupcu.
AKO VECNÉ BREMENÁ VZNIKAJÚ?
Vecné bremená vznikajú:
- písomnou zmluvou,
- na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve,
- schválenou dohodou dedičov,
- rozhodnutím príslušného orgánu – napr. súdu v prípade zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva,
- zo zákona – napr. podľa zákona o elektronických komunikáciách, zákona o tepelnej energetike,
- výkonom práva (vydržaním).
Upozorňujeme, že na to, aby ste na základe zmluvy nadobudli práva zodpovedajúce vecným bremenám, je potrebný vklad do katastra nehnuteľností. Na to, aby bola listina, ktorou sa zriaďuje vecné bremeno zapísateľná do katastra nehnuteľnosti, musí obsahovať náležitosti stanovené Občianskym zákonníkom, Katastrálnym zákonom, prípadne Zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Preto odporúčame obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám vypracuje potrebnú listinu so všetkými zákonnými náležitosťami a zároveň zohľadní Vašu konkrétnu situáciu a individuálne požiadavky.
AKO VECNÉ BREMENÁ ZANIKAJÚ?
Vecné bremená zanikajú:
- písomnou zmluvou,
- zo zákona – za predpokladu, že nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti (napr. v prípade trvalej straty vody v studni, ak ide o VB práva čerpať vodu zo studne),
- rozhodnutím príslušného orgánu, a to
– buď súdu – súd môže rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzí alebo zruší, ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného. Pri obmedzení a zrušení musí súd vždy určiť aj primeranú náhradu,
– alebo administratívneho orgánu – napr. stavebného úradu, ktorý v rámci vyvlastnenia môže zrušiť vecné bremeno Stavebného zákona, - smrťou alebo zánikom oprávnenej osoby, ak ide o VB in personam,
- zánikom nehnuteľnosti,
- uplynutím času, ak bolo jeho trvanie ohraničené.
K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností. V ostatných prípadoch sa zánik vyznačí v katastri nehnuteľnosti záznamom.
Ak potrebujete pomôcť so vznikom alebo zánikom vecného bremena, so zastupovaním v súdnom, či administratívnom konaní neváhajte sa na nás obrátiť, radi a ochotne Vám v danej veci poskytneme právne poradenstvo.
Ako Vám pomôžeme
Kto sme?
Náš tím tvoria advokáti a právnici so špecializáciou na realitné právo a tiež geodeti, znalci, projektanti, ekonomickí analytici a realitní poradcovia. Spájame znalosti a skúsenosti pri riešení aj tých náročnejších situácií.
Tím vedie JUDr. Mojmír Plavec, PhD., RSc.
advokát
Dohodnite si bezplatnú konzultáciu
Už prvá konzultácia môže pomôcť k vyriešeniu Vášho problému. Konzultácia prebieha osobne alebo dištančne – telefonicky či cez rôzne platformy: